Vatandaşlar öğle vakitlerinde sokağa çıkmaması gerektiği ve sıvı alımını ihmal etmemeleri çağrısı yapıldı. Afrika’dan esen sıcak rüzgâr ve yüksek nem oranıyla beraber bir takım yerlerde hissedilen sıcaklığın 50 dereceye ulaştığı açıklandı. Bu sıcaklık akımının Türkiye’yi de etkisi altına alması söyleniyor.

REKOR KIRILIYOR

Hava tahmin sitesi MeteoAlarm, bugün itibarıyla İtalya, İspanya, Hırvatistan, Bosna Hersek, İsviçre, Macaristan, Polonya, Romanya, Slovenya ve Karadağ’ın da içinde yer aldığı 11 ülke için kırmızı alarm verdiğini duyurdu. İtalya’da termometre 40 dereceyi gösterirken hastanelerin acil servislerine başvurunun yüzde 15 oranında yükseldiği duyuruldu. İspanya’nın Seville, İtalya’nın Sardunya adası ve Hırvatistan’ın Novska şehrinde de sıcaklıklar 40 dereceyi aştı. Hırvatistan’ın Split havalimanında hava sıcaklığı haftabaşında 42.3 derece olarak kaydedildi.

Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle orman yangınlarında da yükseliş gözlendi. İtalya’nın orta bölgesindeki Abruzzo’da orman yangınında 79 yaşındaki bir bayan yaşamını kaybetti. İtalya’da ilkbaharda yaşanan kırağı, yaz kuraklığı ve dolu yağmurundan tarımın da olumsuz etkilendiği belirtiliyor. Buna göre zeytin rekoltesinde yüzde 50’lik bir alçalış beklenirken koyunların süt üretiminin de yüzde 30 oranında azaldığı, bunun da yerel peynirlerin üretimini azaltacağı yorumları yapılıyor.