Piyasada ki satış oranı ile gündeme gelen Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, bu kez hırsızlık olayı ile gündeme taşındı. 6 sene önce engelli programı kapsamında işe aldığı personelin gün gün çalıştığı firmaya darbe vurduğu anlaşıldı.

Samsung’un Suwon merkezinde çalışan Lee adlı bir personel, 800 bin dolar olan borcunu firmadan çaldığı telefonlarla karşılamayı düşündü. 2014 senesinde merkezden tekerlekli sandalye desteği ile çaktırmadan telefon çalan Lee, kısa zamanda yaptığı borcu kapatmayı planlıyordu.

Çalmaya başladığı süreden sonra toplamda 8.474 akıllı telefonu ofisten dışarı çıkararak ikinci el elektronik eşya satıcılarına satan Samsung personeli, yaptığı satışlar ile birlikte borcunun 711 bin dolarlık bölümünü kimseye fark ettirmeden ödedi.

Firmada henüz satışa sunulmamış, gmühendislerin üzerinde uygulama yapması adına  üretilen akıllı telefonların bulunduğu alanda görev yapan Lee, Samsung’un satış için yapmadığı telefonların Vietnam’a gittiğini fark etmesi ile yakalandı. Teknoloji şirketinin şikayet etmesi sonrasında araştırma yapan polis ekipleri, aletlerin Lee tarafından 2. elcilere satıldığı ortaya çıkarıldı.

2 sene süresince sürekli telefon çalarak borcunu hemen hemen kapatma durumuna getiren Lee, hedefine varamadan fark edilerek tutuklandı. Şimdi ise söz konusu durumdan ötürü ne ceza alacağı hakkında henüz bir bilgi yok.

Samsung yetkilileride olaydan sonra bu tip durumların önüne geçmek için önemler alınacağını duyurdu