Özgür Suriye Ordusu’na ( ÖSO) bağlı askeri muhalif gruplardan Usud El-Şarkiyye, Beşşar Esed rejimine ait savaş uçağının düşürdüğünü iddia etti.

REJİME AİT UÇAK DÜŞÜRÜLDÜ

Suriye'nin güneydoğusunda muhalif eylemlerde bulunan Usud el-Şarkiyye, Twitter hesabından, Şam'ın doğu kısmında bulunan Dumeyr askeri havaalanından kalkan ve rejime ait olan Mig21 tipi savaş uçağının Tel Dekve lokasyonunda vurulup düşürüldüğü beyanında bulundu.
Usud el- Şarkiyye grubu, ayrıca pilotun öldüğü iddiasında da bulundu.

ESED REJİMİNE KARŞI ÇATIŞMALAR

Öte taraftan, Esed rejimine bağlı güçler ve destekçisi İran olan yabancı milislerin Şam Çölüne bağlı Alyaniyye ve El-Ketibe El-Mehcüre köylerini ele geçirdiği bildirildi.
Özgür Suriye Ordusuna bağlı birliklerden Şehit Ahmet El-Abdo ve Usud El-Şarkiyye, Esed rejimine yönelik 'Vatan Bizim' ismi altında yürüttükleri operasyonda, rejim güçleri ve destekçisi İran olan Şii milislerin Şam çölünde devam etmesini durdurduklarını bildirdi.

Usud El-Şarkiye grubu, Tel Dekve lokasyonunda geçtiğimiz mart ayında terör örgütü DEAŞ'tan temizlemişti.

ABD uçakları, Mayıs 18’de, uçağın düşürüldüğü lokasyondan 170 kilometre uzaklıktaki El-Tanf bölgesinde Esed rejimine ait bir askeri konvoyu vurma eylemini gerçekleştirmişti. Konvoyun, bölgede ABD'nin eğitim verdiği ÖSO'ya bağlı Ceyş'ul-Muğavir birliğini savunmak için vurulduğu bildirilmişti.