Karadağ’ın NATO’ya üyelik başvurusu organizasyonun çerçevesinde birleşen ittifak devletleri tarafından oybirliğiyle kabul edildi.

İttifakın 29. üyesi olarak oluşuma dâhil olan Karadağ’ın üyeliği, diğer tüm devletlerin kararı neticesinde bugün resmen başlamış oldu. 29. üye onuruna Çarşamba günü Brüksel’deki NATO merkezinde merasim tertiplenecek.

Karadağ Başbakanı Dusko Markovic ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in dâhil olacağı törende Karadağ bayrağı diğer üye ülke bayraklarının yanı sıra flamalar arasında yerini alacak.

İki bin kadar askerden mürekkep bir ordusu bulunan Karadağ’ın savunma bütçesi yıllık 69 milyon dolar tutarında.
RUSYA’NIN ETRAFI SARILMAYA DEVAM EDİYOR

Jeostratejik pozisyonu nedeniyle NATO’nun önemli müttefikleri arasında yer alacak olan Karadağ, Bosna Hersek’te bulunan 20 km’lik bölge hariç, İtalya’dan Yunanistan’a değin süren Adriyatik Denizi kıyılarında kontrol sağlayacak. Karadağ’ın NATO’ya katılması, Arnavutluk ve Hırvatistan’ın 2009 yılında müttefik devletler grubuna katılmasının ardından yaşanan ilk genişleme faaliyeti özelliğini taşıyor.

2006 yılında Sırbistan’dan ayrılarak bağımsız bir devlet statüsü elde eden Karadağ, Rusya ile yakın ilişkilere sahip. İki Slav ülkesi ticaretten diplomasiye, dilden tarihe birçok alanda ortak noktalara sahip.

Karadağ meclisinin Nisan ayında NATO’ya giriş için protokol imzalamasının sonrasında Rusya Dışişleri Bakanlığı NATO’ya üyelik girişiminin bir hata olarak değerlendirmişti. Balkanlar ve Orta ve Doğu Avrupa’daki istikrar ortamına darbe vurabilecek bir gelişme olarak nitelendirilen hamle, Rusya tarafından coğrafyada yaşayan halkların zararına olarak görülmüştü.