Washington'da Ulusal Basın Kulübünde öğlen yemeğine giden Dunford, Kulübün Başkanı Jeff Ballou'nun sorularını cevapladı.

Orgeneral Dunford, Rusya ile Suriye'de kuvvetlerin güvenli ayrışması için kurulan iletişim kanalının bu sabaha dek tesirli bir biçimde kullanıldığını ve bahsedilen kanalın ilerleyen saatlerde yeniden kurulması adına girişimlerin sürdüğünü belirtti.

İLETİŞİM KANALLARI OPERASYONLAR AÇISINDAN KRİTİK ÖNEME SAHİP

Bahsi geçen kanalın 18 ay süresince sahadaki bilhassa da havadaki kuvvetlerini koruma hususunda tesirli olduğunun altını çizen Dunford, iletişim kanalının çalışmasının operasyonlar açısından kritik öneme sahip olduğunu aktardı. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklamayı basından duyduğunu belirten Dunford, hususla alakalı siyasi görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.

Bollou'nın, "Rusya'nın ABD kuvvetlerini vurmayacağına ne kadar güveniyorsunuz?" yönündeki sorusuna Dunford, "Bizim harekat merkezimiz ile Rusya Federasyonu'nun harekat merkezi arasındaki diyaloğun sürdüğü konusunda şüphem yok. Kuvvetlerimizin orada kendi başlarının çaresine bakacak yeteneğe sahip olduğuna inancım sonsuz." Şeklinde yanıt verdi.

Dunford, bölgede bir vaka yaşandığında ABD ile Rusya'nın diyalog kanalları üzerinden ikili iletişime geçmesi gerektiğini vurguladı.