Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov verdiği demeçte Rusya'nın Irak'ın toprak bütünlüğünden ve egemenliğinden yana olduğunu belirterek, referandumun karşısında oldukları sinyalini verdi.

RUSYA REFERANDUMUN KARŞISINDA


Rusya Fedeasyonundan hükümet adına bağımsızlık referandumu tepkileri bir bir gelirken, buluşulan ortak nokta Rusya'nın bağımsızlık referandumu karşısında olup Irak'ın oprak bütünlüğünün savunulması oluyor.


Daha önce de Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilerin Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin (IKBY) gerçekleştirmeyi planladığı "bağımsızlık referandumu"na ilişkin değerlendirmesini soran gazetecilere açıklamalarda bulunmuş, “Kuşkusuz, Rusya’nın bölgedeki devletlerin toprak bütünlüğünün lehine tavrı değişmezdir. Bölge devletlerinin toprak ve siyasi bütünlüğünün korunması temelinde durumun istikrara kavuşmasına devam edilebileceğine inanıyoruz.” demişti.

Öte yandan ABD'de referandum kararına tepkili.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'den referandumun daha sonra yapılmasını talep ettiğini bildirildi.

Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamaya göre, Tillerson, Barzani'yi telefonla arayarak 25 Eylül'de yapılması tahmin edilen referandumun daha sonra yapılmasını talep etti.

ABD'nin referandumun ertelenmesini daha uygun görmesine dair Barzani'nin ise "Referandumun ertelenmesi durumunda, Kürdistan halkının geleceği ve kaderinin belirlenmesi için ne gibi bir alternatif ve garanti var?" dediği kaydedildi.

Açıklamada bunun dışında Barzani'nin "Irak ile birlikte yaşam hedefiyle çeşitli süreçlerde verdiği mücadele hedefine ulaşmadığı için IKBY'nin, kendi başının çaresine bakma kararı aldığını" söylediği belirtildi.

Diğer taraftan Tillerson'ın "IKBY'nin siyasi sorunların diyalog yoluyla çözümü için Bağdat'a heyet yollamasından" duyduğu memnuniyeti dile getirdiği belirtildi.