Rusya'nın Kuklası Sarkisyan'dan Türkiye'ye Ağır Suçlama

Ermenistan Devlet Başkanı Armen Sarkisyan, Türkiye'yi Kafkas'larda yeni bir Suriye yaratmakla suçladı.

Rusya'nın Kuklası Sarkisyan'dan Türkiye'ye Ağır Suçlama

Financial Times gazetesine konuşan Ermenistan Devlet Başkanı Armen Sarkisyan, Türkiye'yi Kafkaslarda yeni bir Suriye yaratmakla' suçladı. Sarkisyan uluslararası toplumdan, Türkiye'nin, Dağlık Karabağ'ın kontrolünü ele geçirmek için yapılan savaşa müdahalesini durdurmasını istedi.

 Armen Sarkisyan Türkiye'nin Ermenistan'a bağlanmak isteyen Dağlık Karabağ bölgesiyle çatışmasında Azerbaycan'a askeri,istihbarat ve diplomatik destek vermesinin, Rusya'nın taraflar arasındaki geleneksel dengeleyici rolünü değiştirdiğini söyledi.

Ermenistan lideri, eğer uluslararası planda bu bölgeyi yeni bir Suriye yapma yaklaşımı içindeki Türkiye'yi durdurmak için şimdi harekete geçmezsek, herkes zarar görecek açıklamasını yaptı.

Türkiye bu denklemden çıkarıldığı an, ateşkese ve müzakere masasına yaklaşmış olacağız diyen Sarkisyan, sözlerini şöyle sürdürdü;


Rusya ve ABD'nin daha fazla baskı yapmasını umuyorum. NATO üyesi olmak, kendine hakim olmayı gerektirir. Gidip rahat rahat başkaları arasındaki çatışmalara karışamazsınız. Bir NATO üyesi Dağlık Karabağ'la savaşında Azerbaycan'a nasıl yardım edebilir? Biri bana açıklasın. Bu NATO'nun rolünün tamamen yeniden tanımlanmasıdır. diyerek küstah bir açıklama yapmış oldu.

Türkiye'nin reddettiği, Suriye'den Azerbaycan'a savaşçı gönderildiği iddialarını tekrarlayan Sarkisyan çatışmalar bitince bu militanlar kalacak mı? Bu sadece Ermenistan değil bütün Kafkaslara yönelik bir tehdittir, Rusya'ya tehdittir. Orta Asya ülkeleri üzerinde ciddi etkileri olabilir, İran'ın kuzeyinde etkili olabilirler dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR