Bakanlıktan dün gerçekleştirilen açıklamada, "Suriye topraklarında yeni askeri üsler konuşlandırma yolunda hiçbir planımız yoktur" denildi. YPGli Redur Xelil, Rusya'nın, Suriye'nin kuzeydoğusunda yer alan Afrin'de, bölgeyi kontrol eden YPG ile uzlaşarak bir askeri üs kuracağını ve "terörle mücadele çabaları" kapsamında YPG'lilere askeri eğitim vereceği söylemişti. Reuters'a yaptığı açıklamada Rusya ile anlaşmanın dün sonuçlandırıldığını ve Rus askerlerin Afrin'deki pozisyonlarına askeri ve zırhlı araçlarla ulaştıklarını belirtmişti.

Xelil, yaptığı yazılı açıklamada, "Rusların (bölgedeki) varlığı... YPG ile yapılan anlaşma ile Suriye'deki Rus askerlerin terörizme karşı mücadelesinde işbirliği yapmak; güçlerimizi modern savaş için eğitmeye yardımcı olmak ve Rus güçlerle doğrudan bir bağlantı oluşturulması çerçevesinde gerçekleşecek" demişti.

RUSYA DOĞRU OLMADIĞINI SÖYLEDİ

Rus Savunma Bakanlığı ise, Halep vilayetindeki Afrin yakınlarında, Suriye'de çarpışan taraflar arasında yerel boyutta ateşkes anlaşmalarının müzakere edilmesine yardımcı olan Rus "uzlaşma merkezinin" ateşkes ihlallerini önlemek amacıyla faaliyet gösterdiğini bildirdi.

 

Kaynak: Sabah