Amerika Birleşik Devletleri Kongresi' nin, Rusya' ya yönelik yeni yaptırımların bu hafta içinin bitimine kadar  Senato' dan geçebilmesini sağlayacak ve Başkan Donald Trump' ın Kongre' den izin almadan yaptırımları gevşetmesine imkan tanımayacak tasarı üzerinde uzlaşma sağlaması üzerine bir açıklama yayımlayan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Washington yönetiminden Rusya genelindeki ABD'li diplomatların sayısının 455' e düşürülmesini istedi.

1 EYLÜL'E KADAR MÜHLET VERDİ

Rusya'daki ABD'li diplomatların ve diplomatik temsilciliklerdeki teknik personelin sayısının ABD'deki Rus diplomatlar ve teknik personelle aynı seviyeye indirilmesini talep eden Rus Dışişleri, ABD'ye sayının 455'e düşürülmesi için 1 Eylül'e kadar süre tanıdı.

"TEK TARAFLI YAPTIRIMLAR DEVAM EDERSE, SİMETRİK YANIT VERİLECEK" AÇIKLAMASI GELDİ

Bakanlık, Washington yönetiminin ABD'deki Rus diplomatların sayısını azaltmaya yönelik yeni tek taraflı yaptırımlar uygulamayı sürdürmesi halinde simetrik yanıt verileceğinin altını çizdi.

RUSYA BEKLEME DÖNEMİNE GİRMİŞTİ

Eski Başkan Barack Obama döneminde 35 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine Moskova yönetimi sessiz kalmış ve Trump yönetiminin atacağı adımları takip edeceklerini açıklamıştı. Son günlerde ABD'nin, Rusya başta olmak üzere 3 ülkeye yaptırım kararı alması üzerine iki ülke arasında ipler iyice gerilmişti. ABD'nin kararı onaylaması halinde yaptırım misillemesi yapılacağını açıklayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya, Senato'nun yaptırımları onaylamasının ardından ABD'ye misilleme yaptı