Amerika Birleşik Devletleri  Temsilciler Meclisi, dün bazı ülkelere uygulanan ambargoları oy birliğiyle onayladı. 419 'evet'e karşı 3 'hayır'la Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların devamına karar alındı.

YAPTIRIM NEDENLERİ AÇIKLANDI

Tasarıda; İran ve Kuzey Kore nükleer ve balistik füze programları, Rusya ise Kırım ve 2016 senesinde Amerika Birleşik Devletlerin'deki seçimlere müdahale iddiası sebebiyle yaptırıma maruz kalıyor.

AVRUPA BİRLİĞİ ABD'Yİ YAPTIRIM KONUSUNDA UYARDI

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Rusya’ya güncel yaptırımları öngören Amerika Birleşik Devletlerin'deki yasa tasarısının, kasıtsız bir şekilde Avrupa Birliği'nin enerji güvenliği maddi  tek taraflı olarak etkileyebilecek sonuçlara sebeb olabileceğini söyleyerek, "Bu sebeble endişelerimizin yeterince dikkate alınmaması durumunda birkaç gün içinde uygun şekilde hareket etmeye hazır olduğunu söyleyerek cümlelerini sürdürdü.

RUSYA, İRAN VE KUZEY KORE VURGUSU

Juncker, Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’nde onaylanan Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye güncel yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısının Avrupalı şirketlere olası etkilerine ilişkin açıklama  gerçekleştirdi.

ÇIKARLARI ETKİLİYOR

Avrupa Birliğinin'nin Rusya'ya yapmış olduğu ambrgolu yaptırımlara tamamen bağlı olduğunu söyleyen Juncker, "Amerika Birleşik Devletlerin’deki yasa tasarısı, kasıtsız bir şekilde Avrupa Birliği'nin enerji güvenliği çıkarlarını etkileyen tek taraflı etkilere sebeb olabilir. Bu sebeble endişelerimizin yeterince dikkate alınmaması durumunda birkaç gün içinde uygun şekilde hareket etmeye hazırız. Amerikan çıkarlarının önce, Avrupa çıkarlarının sonra geldiği anlamına gelemez." cümlelerini kullandı.

Eğer Amerika bu olaylarda kendi çıkarlarını düşünüp Avrupa çıkarlarını görmezden gelirse bizde ona göre hareket ederiz açıklamalarında bulundu.