Rusya Rakka'ya yönelik gerçekleştirdiği hava harekâtı sırasında DAEŞ'in yüksek rütbeli idarecilerinin hedef olarak belirlendiğini ilan etti. Sunulan beyanatta, bombalama sonrasında terör örgütünün elebaşı Ebubekil el-Bağdadi'nin de öldürülmüş olma ihtimalinin bulunduğu ifade edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı Mayıs ayının son günlerinde, Suriye'nin Rakka şehrine yönelik düzenlenen harekâtın ayrıntılarını duyurdu. 28 Mayıs'ta Rakka'yı elinde bulunduran DAEŞ'in yüksek rütbeli idarecilerinin yürüttüğü bir toplantıya hava harekâtı yapıldığı bilgisi olaydan iki hafta sonra aktarıldı.

DOĞRULAMA BEKLENİYOR

Savunma Bakanlığı'ndan sunulan beyanatta, aynı hava operasyonunda DAEŞ’ın tepesindeki isim Ebubekir el-Bağdadi'nin de operasyon sonucunda öldürülmüş olma ihtimalinin bulunduğu dile getirildi. Bakanlık, Bağdadi'nin vaziyetine dair doğrulamaya ihtiyaç duyduklarını, henüz kesin bir durum olmadığını açıklamasına ekledi.

Dünya ajanları tarafından son dakika haberi olarak ilan edilen bu gelişmenin benzerleri sık tekrar ediyor. Bağdadi’nin öldürülmüş olabileceği yönündeki açıklamaların zaman zaman ortaya çıkması dikkatlerden kaçmıyor. Terör örgütü liderinin, diğer 5 yüksek rütbeli idareciyle beraber Irak-Suriye hududunda bir yerde gizlenmiş oldukları iddiası Irak terörle mücadele timi komutanlarından Tümgeneral Bervari tarafından dile getirilmişti.