Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuzey Kore’ye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına tamamen uyma çağrısı yaparak, “Rusya da Kore Yarımadası'ndaki meselenin çözümünde BMGK'nın alacağı kararlara bağlı kalacaktır.” ifadelerini kullandı.

Lavrov, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al-Nahyan ile Abu Dabi’deki görüşmesinden sonra gazetecilere açıklamalar yaptı.

Yeni füze denemesinden sonra Kuzey Kore’ye BMGK kararlarına bütünüyle uyma çağrısı yapan Lavrov, “Kuzey Kore’nin yeni füze denemesinin görüşüleceği bir sonraki BMGK toplantısında da Rusya bu prensipleri göz önüne alarak konseyin alacağı kararlara bağlı kalacaktır.” şeklinde konuştu.

Kuzey Kore, yeni bir balistik füze denemesinde bulunmuş, Japonya üzerinden geçen füze Büyük Okyanus'a düşmüştü.

BM, ay başında füze programı sebebiyle Kuzey Kore'ye ihracatı yasaklamış, bu ülkeye yapılacak yatırımları sınırlayan yeni yaptırımların uygulanmasını kabul etmişti.

SURİYE KRİZİ


Lavrov, Suriye krizine de değinerek, Suriyeli muhalif grupların bir araya getirilmesine karşı Suudi Arabistan tarafından yürütülen süreci desteklemeye kararlı olduklarını belirtti.

Suriye’de muhalif grupların ültimatomlara son vermesi gerektiğini de vurgu yapan Rus diplomat, “Suriye’de hükümet ve muhalefetin masaya oturarak Suriye’nin geleceğini tartışmaya başlaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Al-Nahyan da Rusya ile askeri alanlar da dahil olmak üzere ikili ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.