Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, Devlet Başkanı’nın Orta Doğu’dan sorumlu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov, Moskova’nın İdlib hakkındaki bütün anlaşmaların uygulamaya geçirilmesini beklediğini, bunların temel hedefinin terör merkezinin imha edilmesi ve silahlarını bırakmayan terör mensuplarının etkisiz hale getirilmesi olduğunu ifade etti.

Bogdanov Rus haber ajansı Ria Novosti’ye ile konuşmasında, “Temaslar sürüyor ve biz Türk partnerlerimiz ile 17 Eylül tarihinde varılan anlaşmalar kapsamında çalışmalarımız sürüyor. Ankara ile sürekli temas halinde olan askerlerimiz ile detayları netleştirmek gerek. Ben çalışmanın ilerlediğini görüyorum, Soçi’de memorandumda belirtilen herşeyin uygulanmasını ümit edeceğiz” dedi.

Bogdanov Uluslararası Çağdaş Diyalog forumunda yaptığı açıklamalarda, İdlib anlaşmalarının geçici nitelikte olduğunu ve bunların kesin amacının Suriye’de ve özellikle İdlib bölgesinde terör kaynağının imha edilmesi ve ülkenin birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün korunması olduğunun altını çizdi.

Bogdanov, “Silahlarını elinden düşürmeyen teröristlerin tutuklanmaları veya etkisiz hale getirilmeleri lazım. Bu Rusya tarafı ve Şam’ın yasal yönetimi başta olmak üzere bizim bazı partnerlerimiz tarafından net bir dille ifade edildi” şeklinde konuştu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.