Rusya Dışişleri Bakanı olan Sergey Lavrov, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü toplantısı adına bulunmuş olduğu Minsk’ te, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu' nun Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya arasında Suriye' nin güney bölgesinde çatışmasızlık bölgesi kurulmasına dair yapılan anlaşmaya karşı çıkmasını yorumladı.

İSRAİL'İN HABERİ VAR

Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya arasında mutabık kalınan anlaşmanın, ilişkili tüm taraflar ile istişare edildiğini ifade eden Dışişleri Bakanı Lavrov, "İstişare yürütülen taraflardan birisi de İsrail' di. Dolayısı ile İsrailli meslektaşlarımızın anlaşmanın bağlamından tümü ile haberi var." dedi. Rusya Dışişleri Baknı olan Sergey Lavrov ek olarak, Rusya ve ABD' nin, Suriye' de çatışmasızlık bölgeleri kurulması konusunda İsrail' in çıkarlarının göz önünde bulundurulması için ellerinden geleni ardlarına koymayacağını ifade etti.

NETENYAHU AÇIKLAMIŞTI

İsrail Başbakanı Netanyahu, dün yapmış olduğu açıklamada, İran' ın lokasyondaki varlığını arttıracağı iddiasını ortaya atarak, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya arasında Suriye' nin güney bölgesinde çatışmasızlık bölgesi kurulmasına yönelik yapılmış olan anlaşmaya karşı çıktıklarını ifa etmişti.