Rusya'nın Vladimir Bölgesi'nde katıldığı bir panelde konuşma yapan Sergey Lavrov, "Kuzey Kore, nükleer silahların yayılmasını önlemek amacaıyla bir anlaşma imzalamıştı fakat daha sonra bu anlaşmadan geri adım attı. Bugün ise Pyongyang idaresi, nükleer silah üretmek için tüm meşru haklara sahip olduğunu belirtiyor. Fakat Rusya'nın tutumunu biliyorsunuz. Biz, nükleer bir Kuzey Kore'yi reddediyoruz" ifadelerini kullandı.

"RUSYA VE ÇİN, KRİZİN DERİNLEŞMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN BİR DİZİ ÖNERİ SUNDU"

Rus haber ajansı Sputnik'te bulunan açıklamalara göre Lavrov, Rusya ve Çin'in, krizin çok sayıda insani kayba yol açacak biçimde derinleşmesinin önüne geçmek için bir dizi öneri verdiğini de belirtti.

"ABD-KUZEY KORE GERİLİMİ SAVAŞA DÖNÜŞEBİLİR"


Diğer taraftan Lavrov, ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilimin detaylı bir savaşa dönüşme olasılığının çok yüksek olduğunu dile getirdi.

ABD TEHDİT ETMİŞTİ

ABD Savunma Bakanı olan Mattis, Kuzey Kore yönetimine, "Rejimlerinin sonunu getirecek ve halkı yıkıma uğratacak saldırı eyleminde planlamayı durdurma" çağrısı yaptı. James Mattis, Kuzey Kore Liderinden "Rejimlerinin sonunu getirecek ve halkını yıkıma uğratacak eylemler planlamayı durdurmasını" isteminde bulundu.


Yapmış olduğu yazılı beyanda Bakan Mattis, "Kuzey Kore kendi kendini izole etmeyi bırakmalı ve nükleer silah yarışından vazgeçmeli" yorumlarında bulundu.