Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suudi Arabistan'a yaptığı ziyarette, "Katar ile diplomatik tartışmalara giren Arap ülkelerinin krizi çözmek adına Doha ile doğrudan görüşmelere başlamaları gerektiğini" ifade etti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, "Katar'ın Körfez krizi kapsamında çözüm bulmak için ciddiyet göstermesi gerektiğini" dile getirdi.

El-Cubeyr, "çözümün terörizmi desteklememek, istenilen kişilerin saklanmaması ve başkalarının işlerine karışmamak olduğunu" belirtti.

"ÇATIŞMASIZLIK BÖLGESİ EYLÜL ORTASINDA TAMAMLANABİLİR"

Sergey Lavrov, "İdlib'deki çatışmasızlık bölgesi anlaşmasının Eylül ayı ortasında tamamlanabileceğini" kaydetti.

Rus Dışişleri Bakanı, "yaklaşmakta olan 14-15 Eylül Astana görüşmelerinde sonuçlanabileceğini" belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi temsilcisi Mariya Zaharova, Rusya, Türkiye ve İran'dan uzmanların İdlib'de çatışmasızlık bölgesinin oluşturulması üzerinde çalıştığını aktarmış, "Astana üçlüsü uzmanları İdlib'de çatışmasızlık bölgesinin oluşturulması üzerinde çalışıyor" ifadelerine yer vermişti.

Rusya, İran ve Türkiye'nin heyetleri Mayıs ayında Astana'da düzenlenen görüşmelerde Suriye'de 4 çatışmasızlık bölgesinin oluşturulması konusunda uzlaşmıştı.

Bu açıklamaların ardından ise atılacak adımlar merak konusu. Rusya krizin çözülmesi adına ambargo ülkelerine çağrıda bulundu ve Katar'ın yanında yer aldı.