Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD’nin Suriye’de terörist gruplara destek verdiğini ve bunun ülkedeki teröristlerin yok edilmesinin önündeki en büyük engel olduğunu dile getirdi.

Konaşenkov, başkent Moskova’da basın mensuplarına verdiği demeçte, Suriye’de Beşşar Esed rejimi güçlerine karşı yapılan saldırıların birçoğunun, Amerikalı birliklerin konuşlandığı bölgelerden geldiğini öne sürdü.

Bölgedeki saldırıların arasında tek bir bağlantı olduğunu iddia eden Konaşenkov, “Bu saldırıların tümü, Suriye-Ürdün sınırındaki, ABD birliklerinin konuşlandığı el Tanf’tan geliyor.” ifadelerini kullandı.

Konaşenkov, Suriye’de DEAŞ’la mücadelede en büyük engelin, terör örgütünün askeri kapasitesiyle ilgili olmadığını savunarak, “ABD’nin Suriye’de terörist gruplara verdiği destek, ülkedeki teröristlerin yok edilmesinin önündeki en büyük engel.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan ABD'den de Rusya'ya yönelik sert bir açıklama gelmişti.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Rusya'nın ABD'nin nüfuzunu kırmaya çalıştığını ve NATO'nun birliğini tehdit ettiğini dile getirdi.

HER TÜRLÜ ÇABAYI GÖSTERİYOR

ABD Senatosu'nda konuşma yapan Mattis, "Rusya, ABD'nin nüfuzunu kırmak ve NATO'daki birliği bozmak için her türlü çabayı göstermeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Mattis, ABD için Asya Pasifik bölgesinde ciddi tehdit oluşturan ülkenin ise Çin olduğuna vurgu yaptı. Mattis, Kuzey Kore ve İran'ın da ABD'nin çıkarlarını tehdit eden ülkeler arasında olduğunun altını çizdi.

Diğer taraftan, Mattis daha önce yaptığı açıklamada Rusya ile işbirliğini tekrardan canlandırmak istediklerini fakat Moskova'nın Washington'u stratejik rakibi olarak görmesi nedeniyle Rusya ile 'güç dili' ile konuşacaklarını açıklamıştı.