Basın mensuplarına demeç veren Peskov "ABD'li meslektaşlarımızın yapıcı olmaktan çok uzakta olan tavırları nedeniyle üzüntü duyuyoruz ve elbette bize karşı dostane olmayan, hatta bazen düşmanca olan adımları karşılıksız bırakamayız" ifadelerini kullandı.

Peskov "Genel olarak ABD ile iyi ilişkilerden tarafız. Bağlantıların böyle olmasının uluslararası istikrar ve huzur, küresel ve bölgesel krizlerin çözümü için teşvik edilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

ABD, Rusya'nın San Francisco şehrindeki başkonsolosluğu ile başkent Washington ve New York'taki ek temsilciliklerini kapatmasını talep etti.

2 EYLÜL'E KADAR SÜRE


ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında Rusya'ya 2 Eylül'e dek süre tanınındığı kaydedildi ve kararın Rusya'nın kendi topraklarındaki Amerikan temsilciliklerini azaltma girişimine karşı bir misilleme olduğu açıklandı.

Rusya, ABD'nin uyguladığı yaptırımlar gerekçesiyle ülkedeki ABD temsilciliklerini azaltacağını duyurmuştu.

İki ülke tarafından yapılan sert açıklamalar Rusya ve ABD arasında yeni bir gerileme yol açtı. Daha ABD seçimlerine Rusya'nın müdahil olması krizi ortadan kaldırılamamışken ortaya çıkan bu kriz ipleri iyice gerdi. Şimdi ise iki ülkenin de atacağı adımlar merakla bekleniyor.