Bakanlık, ABD yönetiminin Rusya'ya Ukrayna'daki eylemleri sebebiyle uygulanan var olan yaptırımları kuvvetlendirmek adına 38 kişi ve kurumu yaptırım listesine dahil etmesine dair bir yazılı açıklama yaptı.

"KARŞILIKSIZ KALMAYACAK"

Washington'un bu hareketiyle Barack Obama döneminde oluşturulan iki ülke bağlarının zarar görmesi eğilimi sürdüğü ifade edilen açıklamada, bu gelişmeler doğrultsunda Beyaz Saray'dan gerçekleştirilen Rusya ile iletişimi devam ettirme açıklamalarının inandırıcı olmadığı kaydedildi.

Yapılan açıklamada, ABD'nin bu hareketinin karşılıksız bırakılmayacağının altı çizilerek, "Washington'un daha evvel Rusya'ya baskı kurmak adına uyguladığı sayısız yaptırımlardan sonuç elde edemediği gerçeğini kavrayarak, iletişim ve iortaklığa geri dönmesini umut ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

bunun dışında açıklamada, iki ülke arasında yakın dönemde yapılması planlanan iletişim toplantısına, bu koşullar içerisinde gerek olmadığı vurgulandı.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC) tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada, Rusya'ya karşı var olan yaptırımların aktifliğini korumak hedefiyle 19 kişi ve 19 kuruma daha yaptırım uygulanacağı aktarmıştı.

Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya karşı yaptırımlarını uzattığını ilan etmesinden bir gün sonra gerçekleştirilen açıklamada, "ABD'nin önlemlerinin uluslararası partnerleriyle aynı çdoğrultuda olmasını sağlayacak karar, var olan yaptırımları delme girişimlerine karşı hazırlandı." ifadeleri kullanılmıştı.