Ülkede muhalif aktivist ve "Yolsuzlukla Mücadele Fonu" kurucusu olarak bilinen Aleksey Navalny, Rusya'daki seçimlerle ilgili iddialı açıklamalarda bulundu.

"KANITLARIMIZ VAR" AÇIKLAMASI...

Geçen sene militanların kimyasal saldırısı sonrası görme yetisini kaybetmeyle karşı karşıya kalan muhalif lider, o tarihten bu yana birçok saldırıya maruz kaldığını CBSN'den Ryan Chilcote ile gerçekleştirdiği mülakatta anlattı.

Navalny ayrıca, "Bu saldırılar; Putin ve Putin hükümeti tarafından kiralanan kişilerce yapıldı. Bununla ilgili birçok kanıtımız var" diye konuştu.

"YÜZDE 50 ÖLDÜRÜLME İHTİMALİM VAR"

Rusya'daki seçimlerde Putin'in rakibi de olacak 41 yaşındaki Navalny, Putin'in kendisini öldürtebileceğini belirterek, "Seçimlere katılacağım için Putin tarafından yüzde 50 öldürülme ihtimalim var. " diye konuştu.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Buryatiya ve İrkutsk bölgesindeki orman yangınlarının sonuçlarıyla mücadele hakkında bir toplantıya katıldığı sırada, evi zarar gören bölge sakinleri ile görüntülü bir konuşma gerçekleştirdi
Konuşma sırasında, "Bir dahaki seçimlerde aday olmanızı rica ediyoruz" diyen bölge sakinlerine Putin, “Peki, bunu düşüneceğim. Teşekkür ederim” yanıtını verdi.

SORULARA CEVAP VERMEMİŞTİ

Bu sene ABD’li yönetmen Oliver Stone ile bir röportaj yapan Putin, seçim ile ilgili sorulara cevap vermekten kaçınmıştı. Ayrıca Putin, 21 Temmuz’da Soçi’de de henüz bu yönde bir karar almadığını belirtmişti