Rusya’da Yaşayan Müslümanların Merkez Konseyi Yöneticisi Başkanı müftü Muhammed Tajuddinov, sunduğu beyanatta Rusya’da yaşamakta olan Müslümanların yüzde 30’dan çoğunun, yani neredeyse rakamsal olarak takriben 6 milyon müslümanın Ramazan’da otuz gün boyunca günlerini niyetli geçirdiğini ifade etti.

Tajuddinov, ‘elimizde bulunan bulgular göstermektedir ki, Rusya’da bulunan 20 milyon Müslüman insanın takriben 6 milyonu, yani yüzde 30’undan çoğu Ramazan ayında niyetli olarak günleri geçiriyor’ ifadelerini sarf etti.

"ORUÇ KALBİN BESLENMESİDİR"

Rusya’da Yaşayan Müslümanlar Konseyi Başmüftüsü Talgat Tacuddin, evvelce sunduğu beyanatında, niyetli olan kişinin imani yönden daha da kuvvetlendiğini ifade etti. ‘Oruçta midenin açlığı, kalpte hakikatli ve samimi imanın beslenmesidir, mide aç olsa da, kalp beslenir, zira gözlerimiz, ellerimiz, tüm azalarımız ve temelde düşüncelerimizle günahtan uzak durmaya Ramazan’da kendimizi adamışızdır. Kendisine olmasını istemediğin bir şeyi başkası adına da isteyemezsin. Ve bu prensiplerin normal hayatımızdaki karşılığı, tüm insanlar arasında sevgi ve merhametle yakınlaşmanın imkanı olarak belirlenmeli’ ifadelerini sunmuştu.

Ayrıca Rusya’da Yaşayan Müslümanlar Konseyi tarafından sunulan açıklama, Rusya’da ikamet eden Müslümanların bu sene Ağustos ayında gerçekleşecek hac için hazırlıklarını tamamlamaya koyulduğunu belirtti.