Rusya'nın NATO kuruluşundaki Büyükelçisi Grushko, "NATO'nun attığı adımlar militer karşılıkları bakımından cevapsız bırakılmayacaktır” açıklamasında bulundu.

Rusya'nın NATO bünyesinde görevli bulunan Alexander Grushko, Rus hükümetinin NATO'nun Baltık devletleri ve Polonya’da militer faaliyetlerinden ötürü kaygı yaşadığını ifade ederek, NATO’nun politikalarının militer açıdan yanıtsız bırakılmayacağını dile getirdi.

Grushko, geçtiğimiz hafta vuku bulan NATO buluşmasının ertesinde Brüksel’de konuştu.

NATO-Rusya irtibatının "oldukça iyi durumda" bulunmadığını ifade eden Grushko, "NATO'nun alışılageldik politikasında bir farklılaşma gerçekleşmezse, biz ikili etkileşimimizin geleceğini açık görmüyoruz” şeklinde düşüncelerini sundu.

Grushko, Baltık civarına asker gönderilmesinin daha önce karşılaşılmayan bir “militer sorun hali” meydana getirdiği ve Rusya’nın bu tehdide cevap vermeksizin politika geliştirmeyeceğini dile getirdi..

RUSYA'NIN BATISI'NI NATO KUŞATMIŞ DURUMDA

Rusya'nın 2014 senesinde Kırım'ı uluslararası hukuka aykırı bir biçimde ilhak edişi ve Ukrayna’nın doğu bölgesindeki saldırgan tutumu ertesinde NATO’nun doğu bölgesindeki devletlerin ittifaka ilave emniyet isteği sunmuştu.

Bu kapsamda NATO Rusya'yı önlemek niyetiyle 2016 Varşova Buluşması’nda vardığı politik tutum, “İlerletilmiş Varlık" ismiyle sunduğu taktiksel atılım, Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya’ya asker göndermişti.

Öte yandan NATO, Baltık Denizi’nde 14 Haziran’a kadar devam edecek bir deniz tatbikatı düzenliyor.