Rusya ve Kazakistan'dan Ortak Askeri Tatbikat !

Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov, Kazakistan'ın bölgedeki en güvenilir müttefik devlet olduğunu söyleyip Kazak ordusuyla ortak bir askeri tatbikat gerçekleştireceklerini söyledi.

Rusya ve Kazakistan'dan Ortak Askeri Tatbikat !

Rusya Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı ve Rusya Savunma Birinci Bakan Yardımcısı Valery Gerasimov, Kazakistan ile Rusya arasındaki askeri işbirliği üzerine açıklamalarda bulundu. Gerasimov, Kazakistan'ın Rusya'nın en güvenilir müttefiklerinden biri olduğunu vurgulayarak, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Şangay İşbirliği Teşkilatı gibi oluşumlar sayesinde Kazakistan ile ilişkilerini her geçen gün arttırdıklarını ifade etti. Gerasimov, Kazakistan ile ortak hava sahası savunma sistemleri konusunda ve orduların işbirliği konularında ortak planlamaların sorunsuz ilerlediğini belirtti.

Kazakistan ile ortak tatbikat kararı

Gerasimov, Kazakistan Genelkurmay Başkanı Murat Maykeev ile Moskova'da yaptıkları görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Yaptığımız görüşmedeki en önemli konu 2 ülkenin 2019 yılı içerisinde Merkez 2019 adı altında ortak bir askeri tatbikat gerçekleştirmek oldu” dedi. Gerasimov, Kazakistan ile Rusya ilişkilerinin boyutundan da bahsederek, Kazakistan'ın Rusya açısından Orta Asya'daki en güvenilir ülke ve stratejik ortak olduğunun altını çizdi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz