Ukrayna Savunma Bakanı Stepan Poltorak, 14-20 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek Rus-Beyaz Rusya 'West 2017' askeri tatbikatı esnasında Rus birliklerinin Ukrayna topraklarını işgali olasılığının Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı tarafından incelendiğini belirtti. Poltorak, ''Rus birliklerinin tüm hareketlerini takip ediyoruz, var olan ve tatbikat esnasında ortaya çıkabilecek yeni tehditlere gerekirse yanıt vereceğiz'' ifadelerini kullandı.

Poltorak bunun yanısıra, Genelkurmay Başkanlığının işgal tehditleri için yeterli önlemler öngördüğünün altını çizdi.

Poltorak, şunları söyledi:

"Bu esnada, Rusya ve Beyaz Rusya'nın yapacakları şey bir tatbikat olmasına karşın böyle bir tehdit göz ardı edilmedi. Egzersizler potansiyel olarak bir tehlike ortaya koyuyor. Zira çok sayıda askeri personel Beyaz Rusya topraklarındaki tatbikatların bir parçası olarak Ukrayna sınırına geçiyor. Ukrayna sınırında olacak her şey Ukrayna için bir tehdit olarak görülüyor."

Rusya ve Beyaz Rusya'nın katılacağı 'West 2017' ortak tatbikatı 14-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İlk verilere göre tatbikata 13 bin askeri katılması bekleniyor. Poltorak, tatbikatların hem Ukrayna'ya hem de Rusya ile sınırı olan herhangi bir Avrupa ülkesine saldırı başlatmak amaçlı kullanılabileceğine inandığını belirtti.