24 Ağustos 2019
  • Istanbul 31.11°
  • Ankara 33°
  • Izmir 39°
İmsak 04:42
Güneş 06:15
Öğle 13:12
İkindi 16:57
Akşam 19:58
Yatsı 21:25
BIST97.149
Dolar5,7635
Euro6,4297
Altın282,95

Rusya, Kendi İnternet Ağını Oluşturacak

Rusya’nın kendi internet ağını oluşturmasını öngören tasarı onaylandı. ‘Runet’ ismi verilen yeni internet ağının federasyon konseyine gönderilmesinin ardından konseyin onayı ile 1 Kasım 2019 tarihinde resmen yürürlüğe girecek.

Rusya, Kendi İnternet Ağını Oluşturacak

Rusya, kendi internet ağını oluşturacak.

Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma, Rusya’nın kendi internet ağını oluşturmasını öngören tasarı onaylandı.

'RUNET' İSMİ VERİLDİ

Rus basınında yer alan haberlere göre, Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma’da Rusya’nın kendi internet ağını oluşturmasını öngören yasa tasarısı meclis üyelerince kabul edildi. ‘Runet’ ismi verilen yeni internet ağının federasyon konseyine gönderilmesinin ardından konseyin onayı ile 1 Kasım 2019 tarihinde resmen yürürlüğe girecek. Duma meclisinde yapılan oylamada ise 307 meclis üyesi tasarının kabulü yönünde oy verirken 68 meclis üyesi ise tasarıyı onay vermedi. Runet üzerinden dağıtılan internetin denetimi ise Rusya'nın ulusal telekom izleme örgütü Roskomnadzor tarafından sağlanacak.

TASARI, TARTIŞMALARA SEBEP OLDU

Tasarının Duma’da onaylanıp Federasyon konseyine gönderilmesiyle birlikte Rusya’da tartışmalar arttı. Ülkede siber saldırıların önüne geçmek ve terör faaliyetleri ihtimaline karşı önlem alma amacıyla hazırlanan tasarıya bir kesim doğrudan ülkenin güvenliğinin sağlanması adımı olarak destek verirken, bazı kesimler de tasarı ile birlikte internet kullanıcılarının güvenlik kaygıları taşıyacağını belirterek karşı çıktı. Tasarıya bazı uluslararası insan hakları kuruluşları ise kişisel güvenliği gerekçe göstererek sert tepkide bulundu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri