Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma milletvekillerinden Vyaçeslav Nikonov, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'i "Amerika'nın adamı" şeklinde nitelendirerek, Gülen'in Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ile yakın ilişkisi bulunduğunu iddia etti.

Nikonov, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminine ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, "Darbe girişiminin ana figürünün Gülen olduğunu düşünüyorum. Şu an ABD'de yaşayan Gülen, iş dünyası, medya, okullar, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının (STK) oluşturduğu büyük bir imparatorluğu yönetiyor." ifadelerini kullandı.

Rus milletvekili, ayrıca, "Gülen'in Türkiye'deki bağlantıları ortaya çıkıyor. Ancak bunun yanı sıra Gülen'in Amerika'nın adamı olduğu açık. Onun CIA ile yakın bağları bulunuyor." dedi.

"ABD, ortaklığa yakışır tutum sergilemiyor"

Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Çalışmaları Enstitüsü Türkiye uzmanı Doç. Dr. Pavel Şlıkov da "ABD ve Türkiye, diğer her şeyin ötesinde NATO müttefiki. Washington'un darbe girişimi konusunda Ankara'ya karşı ortaklığa yakışır bir tutum sergilemediğini görüyoruz." diye konuştu.

Gülen'in darbe girişimi suçunu inkar etmesinin kendisini şaşırtmadığını dile getiren Şlıkov, "Kabul etseydi şaşırırdım. ABD, ülkesinde kalma hakkı vererek Gülen'e dolaylı yoldan destek oluyor. ABD'nin, İncirlik kullanımını minimize etmeye çalışarak kuzey Irak'taki üsse ağırlık vermesi (darbeye) dolaylı katılımının bir kanıtıdır." yorumunu yaptı.

"Erdoğan, olaylara geniş perspektiften bakan bir politikacı"

Gazeteci ve Türkolog Vladislav Vdovin, darbe girişiminin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halkın çoğunluğu tarafından desteklendiğini kanıtladığını söyledi.

Vdovin, Erdoğan'ın olaylara geniş perspektiften bakan bir politikacı ve stratejist olduğunu kaydederek, "Erdoğan, darbe girişimi esnasında iyi bir hamle yaparak insanları sokağa çıkmaya davet etti ve darbecilerin başarılı olmasını engelledi." değerlendirmesinde bulundu.

Batı medyasının Erdoğan'a karşı tutumunu eleştiren Vdovin, "Hatırlarsanız cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Batı medyası, seçimde bazı ihlaller olduğunu ima etmişti. Darbe girişimi gösterdi ki halkın çoğunluğu Erdoğan'ı destekliyor. İnsanlar Erdoğan'ı desteklemese sokaklara çıkmazdı. Kimse aksini yazıp söylemesin, Erdoğan halkın çoğunluğu tarafından demokratik olarak seçildi." ifadelerini kullandı.