Rusya’da Türkiye’ye yönelik yeni bir vize sistemi uygulamaya geçiyor. Rusya Dışişlerinin yaptığı açıklamaya göre Türkiye vatandaşı olan kişilere Vladivostok şehrinden alınacak elektronik vize 1 Ağustos tarihinde uygulanmaya başlayacak.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye'nin de dâhil olduğu yeni sisteme göre diğer 18 devletin vatandaşı olan kişilere Vladivostok Limanı'ndan elektronik vize ve Rusya'ya giriş izni sağlayacak belgelerin elektronik olarak verilmesi yönündeki uygulamaya 1 Ağustos'ta geçileceği ifade ediliyor.

İNTERNETTEN 30 GÜNLÜK VİZE ALINABİLECEK

Haftalık süreler dahilinde düzenlenen basın buluşmasında söz alan Zaharova, "yabancı devletlerin vatandaşları olan misafirlerimizin Vladivostok Limanı'nda inşa edilmiş denetim yerlerinden elektronik vize almalarına yönelik usulün hayata geçmesine 1 Ağustos'ta başlamayı düşünmekteyiz" açıklamasını yaptı.

Bu usul uyarınca Rusya’ya giriş yapabilecek ülkeler sırasıyla Türkiye, Cezayir, Bahreyn, Brunei, Hindistan, İran, Katar, Çin, Kuzey Kore, Kuveyt, Fas, Meksika, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Suudi Arabistan, Singapur, Tunus ve Japonya olarak belirtiliyor. Ayrıca Zaharova, ülkeye giriş vaktinden 4 gün evvel dışişleri bakanlığı sitesinde bulunan fotoğraf ekli bir başvuru yapılması ve onay alınmasıyla 30 gün geçerli bir vizeye kavuşulması ve Rus topraklarında 8 gün kalma imkânı doğuyor.