Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Hırvatistan’da günlük olarak çıkan “Jutarnji” gazetesindeki bir demecinde, KGG’nin Kosova ordusuna dönmesinin o lokasyonda hiçbir ülkeye tehdit unsuru oluşturmayacağını, tersine barışa yönelik katkı sağlayacağını bildirdi.

Hashim Thaçi, Kosova’nın bölgede egemen bir ülke olduğunu ve her bağımsız bir ülke gibi ordusuna sahip çıkma hakkı olduğunu belirterek, bunun 2017 yılında gerçekleşeceğini dile getirerek bu güçlerin NATO standartları dahilinde eğitileceğini iddia etti.

Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi, “Bu güç çok kökenli bir güçtür ve bütün bunlar NATO ile diğer müttefikler tarafından koordine edilecek. Bunu hiç kimsenin engellemeye hakkı bulunmamakta” şeklinde yorumlarda bulundu.

RUSLARIN SIRBİSTAN’DAKİ UÇAKLARI TEHDİT UNSURU

Böyle bir askeri gücün inşasında bölgede tehdit unsuru oluşturmayacağını söyleyen Thaçi, aslında tek tehdidi Sırbistan’daki Rusya’nın askeri güçleri ve Rus uçaklarının oluşturduğuna vurgu yaptı.

Hashim Thaçi gazeteye verdiği demeç ile aynı zamanda Kosova’nın uluslararası konumunun da güçlenmesi sürecine değindi.

Kosova’nın farklı farklı uluslararası arenada ekonomi, siyasi ve spor kuruluşların üyesi olduğunu belirten Thaçi, her geçen gün uluslararası arena tarafından daha büyük saygınlık kazandığını belirtti.