Rusya Federasyon Konseyi Savunma Komitesi Başkanı olan Viktor Ozerov, Kuzey Kore' nin yapmış olduğu son füze denemeleri akabinde lokasyonda tansiyonun yükselmesi sebebi ile Rus ordusunun memleketin Uzak Doğu lokasyonundaki hava savunma sistemlerini alarma geçirdiğini ifade etti.

Başkan Ozerov, "Şu anda Kuzey Kore ve çevresinde yaşananlardan dolayı korku içinde olmamıza ve toprak bütünlüğümüzü korumak adına ek tedbirler almamız gerektiği manasına gelmemeli. Uzak Doğu bölgesidneki hava savunma ve hava uzay kuvvetlerinin gücü yeni teçhizatlarla artırıldı" açıklamasında bulundu.

"FÜZELERİN FIRLATILABİLECEĞİ BÖLGELERİ TAKİP EDİYORUZ" AÇIKLAMASI

Uzak Doğu bölgesindeki hava sistemlerinin alarma geçirildiğinin altını çizerek vurgulayan Rus Senatör, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Kuzey Kore ve etrafında yaşanan tüm haberleri yakından takip etmekteyiz. Kuzey Kore' ye ait olan füzelerin fırlatılabileceği bölgelere yaönelik olan dikkatimiz daha fazla." 

Kuzey Kore resmi haber ajansının yapmış olduğu haber doğrultusunda, Guam' daki Amerika Birleşik Devletleri üslerini hedef alacak ve Hwasong - 12 balistik füzelerinin kullanılacağı bir saldırı eyleminin üzerinde önemle durduklarını ifade etmişti.