Rusya'nın Suriye'deki askerlerinden sorumlu komutanı Orgeneral Sergey Surovikin, terör örgütü PKK/YPG ile DEAŞ'ın aralarında çatışma çıkmadan Rakka'dan çekilme hususunda anlaştıkları, uluslararası toplumun aldatılması için ise sözde büyük çatışmaların yaşandığı şeklinde bilgi yayılmasının bir düzmece olduğunu dile getirdi.

Moskova'da tertiplenen buluşmada söz alan Orgeneral Sergey Surovikin, ABD'nin YPG ile beraber sürdürdüğü Rakka harekâtına dair önemli bilgiler verdi.

Moskova'da açıklamalarda bulunan Komutan Surovikin, "ABD liderliğindeki DEAŞ karşıtı ittifak ve işbirliği yapılan PKK/YPG'nin temelinde yükselen Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Suriye'de sayısız sivilin hayatını kaybetmesinden mesul DEAŞ teröristlerini yok etmektense, örgütün ileri gelenleriyle, çatışmasızlık anlaşması yaparak Rakka'yı terk etmeleri yönünde uzlaşıya varıyor” ifadelerinde bulundu.

“SURİYE’DE İÇ SAVAŞ BİTME NOKTASINDA”

Aynı zamanda Rusya Genelkurmay Başkanlığı Merkez Operasyon Bürosu Başkanı Sergey Rudskoy, Astana'da 4 Mayıs'ta sulh alanlarının tesis edilmesine dair varılan uzlaşma muhtırasının Suriye'deki iç savaşın son bulmasında önemli bir adım olduğunu ve o tarihten bu yana çatışmaların dindiğini ifade etti.

Rudskoy, "Muhtıra kararının alınması sonrasında Suriye'deki şerait müspet istikamette değişti. Harb-i dâhilinin bütünüyle nihayet durmaya yakın olduğunu ifade edebiliriz." açıklamasında bulundu.