Rus Gazetesi Kommersant: Erdoğan, S-400'ler Sayesinde Batı’ya Karşı Zafer Kazandı

Kommersant’ta yyayınlanan bir makalede Batı’nın baskılarına karşın S-400 füze savunma sistemlerinin sevkiyatının başlamasına ilişkin olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Batı’nın etkisine karşı zafer kazandığı yorumunda bulunuldu

Rus Gazetesi Kommersant: Erdoğan, S-400'ler Sayesinde Batı’ya Karşı Zafer Kazandı

Rus Gazetesi Kommersant: Erdoğan, S-400'ler Sayesinde Batı’ya Karşı Zafer Kazandı

S-400 füze savunma sistemlerinin parçalarının bir bölümü Ankara’ya iniş yapmasıyla birlikte Rusya ile olan anlaşma gerçekleştirilmeye başlandı.

ABD ve NATO ülkeleri anlaşmanın gerçekleştirilmesine şiddetle kınıyordu fakat Batı’nın baskıları sevkiyatın yapılmasını önleyemedi. Kommersant FM siyaset yorumcusu Dmitriy Drize’ye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu adımlarıyla Batı’nın etkisine karşı taktiksel bir zafer elde etti.

Anlaşmanın siyasi bakımdan büyük önem taşıdığını ifade eden Drize “ABD ve bizzat (ABD Başkanı) Donald Trump yaptırım tehdidiyle sevkiyatı engellemeye çalıştı, ancak her şeye rağmen sistemler Türkiye topraklarına getirildi. Batılı partnerler endişe duyuyor, NATO rahatsızlığını bildiriyor. Kilit bir partner olarak Ankara, ABD’nin düşmanı değilse de rakibinden silah satın alıyor” sözlerini kullandı.

Drize, S-400’lerin Ankara veya benzeri başka bir noktasını saldırılardan koruma fırsatı sağlayacağına dikkat çekti.

S-400 sevkiyatını Erdoğan’ın marifeti olarak tanımlayan yazara göre, Cumhurbaşkanı, Trump’ın hücumuna karşın kararlı davrandı ve onu pes etmek zorunda bıraktı.

“S-400, Erdoğan için özellikle de bir siyasi zafer” diyen yazar “Türkiye’nin ABD ve Avrupa ile son zamanlarda zor ilişkileri oldu. Washington sürekli baskı yapıp Suriye’de Kürtleri destekliyor, Ankara’nın 2016’daki darbenin planlayıcısı olarak gördüğü Fetullah Gülen’i vermeyi reddediyor. Avrupa, özellikle Almanya sürekli kendi kurallarını dayatıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR