İran Meclisi Urumiye Milletvekili Nadir Gazipur, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi yeni oluşturacağı 12'nci kabinede daha fazla Türk asıllı bürokrata yer vermesi hususunda uyarıda bulundu.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı İSNA''dan alınan bilgiye göre, genel kurulda meclise konuşma yapan Gazipur, "Kabinede Türk bakanların sayısı çoğaltılmalıdır. Şayet böyle olmazsa Ruhani hükümeti, Türklerin yaşadığı yerlerden vekil olan 110 (Türk asıllı) milletvekilinden güvenoyu için evet oyu beklemesin." ifadelerini kullandı.

Gazipur, "İran nüfusunun hemen hemen yüzde 50'si Türkçe konuşmaktadır. Meclise sunulacak yeni Eğitim Bakanı, Anayasanın 15. ve 19. maddelerini uygulaması, okul ve üniversitelerde Türkçe eğitimi gerçekleştirmesi gerektiğini unutmamalıdır." sözlerine yer verdi.

İran Anayasası'nın 15. maddesinde, "İran'ın resmi ve ortak dili Farsça'dır. Resmi yazışmalar ve ders kitapları bu dille yapılır. Ancak basın ve kitle iletişim araçlarında, okullarda yerel ve aşiret dilleri ile o dillere ait edebiyatın Farsça'nın dışında öğretilmesi serbesttir." ifadeleri yer alıyor 19. madde, milletin bütün fertlerinin, hangi kavim ve kabileden olursa olsun eşit haklardan yararlanacağına renk, ırk, dil ve benzerlerinin ayrımcılık sebebi olamayacağını içerir.

İran Meclisi'nde 290 milletvekili bulunuyor. Ruhani'nin önümüzdeki ay yeni kabinesini açıklaması bekleniyor.