Rusya’nın en büyük petrol şirketi Rosneft’in, Ukrayna hükümetinin, ülkedeki kimi bankaların ve başkent Kiev’deki Borispol Uluslararası Havalimanı'nın siber saldırı altında olduğunu açıkladı.

Rosneft’in, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki sayfasından gerçekleştirilen açıklamada, şirket sunucularının son derece yoğun bir siber saldırı altında olduğu kaydedildi.

Saldırıların çok kritik sonuçlara sebep olabileceğinin altı çizilen açıklamada, “Fakat her ihtimale yönelik şirketin yedek kontrol sistemi devreye sokuldu. Petrol üretimi veya rafinesinde herhangi bir duraksama olmadı. Umuyoruz ki bu saldırıların var olan hukuki süreçle bir alakası yoktur.” ifadelerine yer verildi.

UKRAYNA SİBER SALDIRI ALTINDA


Ukrayna’da ise hükümete ait bilgisayar ağı dahil olmak üzere, ülkedeki birçok banka ve Kiev’deki Borispol Uluslararası Havalimanı siber saldırı altında olduğu kaydedildi

Ukrayna İçişleri Bakan Danışmanı Anton Geraşçenko, sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan paylaştığı mesajda, saldırılar sonucunda hükümetin bilgisayar ağının çöktüğünü ifade etti.

Borispol Uluslararası Havalimanı’nın Direktörü Yevhen Dykhne de yine Facebook üzerinden verdiği mesajda siber saldırılar sebebiyle havalimanından gerçekleştirilen bazı uçuşlarda rötar olduğunu belirtti.

Ukrayna Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen açıklamada ise ülkedeki bazı bankaların saldırılar sebebiyle bazı işlemleri gerçekleştirmede teknik sıkıntılar yaşadığı belirtildi.