Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, 26 Ağustos Malazgirt Zaferi'nin sene-i devriyesi dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Türk milletine, Anadolu'nun kapılarını açan, bu mukaddes topraklarda birlik, beraberlik ve kardeşliğe dayanan yeni bir anlayışın egemen olmasını sağlayan Malazgirt Zaferi'nin yıl dönümünü kutlayan Erdoğan, "Malazgirt Zaferi'nden sonra Anadolu'ya hakim olan ecdadımız, asırlar süresince devam edecek medeniyet yürüyüşümüzün en güzel uygulamalarını, en ihtişamlı eserlerini ortaya koymuştur." ifadesini kullandı.

Erdoğan, mesajında şu ifadelere y6er verdi:

"Aradan geçen uzun asırlar süresince Malazgirt ruhu, aziz milletimize sürekli ilham kaynağı olmuştur. Adaletli ve merhametli yönetim izanıyla tarihe geçen Sultan Alparslan'ın liderliğinde 1071'de Anadolu topraklarına ekilen tohumlar yeşererek, 7 iklim 4 kıtayı sarmıştır. Aziz milletimizin şanla, şerefle, başarılarla dolu tarihinde yeni bir sürecin kapılarını aralayan Malazgirt Zaferi'nin kazanılmasını sağlayan ortak ideallerimiz ve müştereklerimiz, Cumhuriyetimizin kuruluşu esnasında da en büyük yol göstericimiz olmuştur. Bugün de Malazgirt Zaferi'nden aldığımız ilhamla, devlet ve millet olarak büyük, güçlü, müreffeh geleceğimizi inşa etmenin çabası içindeyiz.

Bu düşüncelerle Malazgirt Zaferi'nin 946'ncı sene-i devriyesinde, büyük komutan Sultan Alparslan'ı ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum."