Tunus Nahda Hareketi Partisi lideri Raşid el-Gannuşi' nin, Abu Dabi menşeili SkyNews Arabia kanalının kendisini 2013 senesinde suikaste kurban giden Tunuslu siyasetçi Şukri Belaid' in ölümü ile bağlantılı olduğunu düşündüren haberden sebep SkyNews Arabia'ya dava açtığı ifade edildi.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN AÇIKLAMADA BULUNDU

Gannuşi' nin sosyal medya hesabı üzerinden bulunduğu beyanlarda, "SkyNews Arabia kanalında 9 Haziran zamnında yayımlanan haber, yanlış bir şekilde Nahda Hareketi' nin lideri Şukri Belaid' in suikasti ile  bağdaşlaştırılmış. Gannuşi, suikast ile veya suikasti gerçekleştiren terör örgütü ile ilişkilendiren asılsız suçlamalar karşısında şaşkına döndü." ifadelerine yer verildi.
Söz konusu haber hakkında bilgi almak adına Gannuşi ile hiç bir şekilde iletişim kanlaının açılmadığını aktaran paylaşımda, Gannuşi' nin söz konusu "asılsız suçlamalar karşısında" SkyNews Arabia kanalına dava açmaktan başka yapacak bir şey kalmadığı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran' da Katar'la tüm diplomatik ilişkilerini sona erdirdiklerini duyurmuştu. Ülkelerinin hava sahasını Katar' a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan, ayrıca Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı. Katar ise "amacı devlete zarar vermek ve tamamı uydurma olan bir iftira kampanyasına maruz kalındığını" ifade etmişti ve SkyNews Arabia kanalında 9 Haziran tarihinde yayınlanan haberde, Tunus'un önde gelen solcu muhalif liderlerinden Şükrü Belaid'in suikastinde "FBI raporlarına göre, Katar'ın bölgedeki yakın müttefiki Nahda Hareketi'nin ilişkili olduğu" iddia edilmişti.