ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon güçleri ile terör örgütü PKK/PYD'nin Rakka'ya son 48 saat içerisinde gerçekleştirdiği saldırılarda 21 sivil hayatını kaybetti, 20 sivil yaralandı.

Rakka'daki yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, koalisyona bağlı savaş uçaklarının havadan, PKK/PYD'nin karadan saldırdığı Rakka'da, son 2 gün içerisinde 7'si aynı aileden 21 sivil hayatını kaybetti, 20 sivil yaralandı.

Koalisyon uçaklarının Rakka'nın terör örgütü DEAŞ'in denetimindeki güney bölgelerine ''beyaz fosfor'' bombalarıyla saldırdığını belirten kaynaklar, şehrin değişik bölgelerinde taraflar arasında şiddetli çatışmaların devam ettiğini belirtti.

1980 Konvansiyonel Silahlar Sözleşmesi, beyaz fosfor bombasının kullanımını tahribat gücünün çok yüksek olması sebebiyle yasaklıyor.

BUGÜNE KADAR 300 SİVİL YAŞAMINI YİTİRDİ

Birleşmiş Milletler Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Sergio Pinheiro ile Komisyon üyesi Karen Koning Abuzayd, BM Cenevre Ofisi'nde ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi. 

Suriye'deki sivillerin halini genel olarak "oldukça ciddi" olarak değerlendiren Pinheiro, "Kimi zaman, (Rakka'da) DEAŞ'ın hakimiyetinde bulunan bir sivil toplum olduğu hakikatinin insanlar tarafından unutulduğu imajını ediniyoruz." ifade etti. 

Rakka'da koalisyon hava saldırılarının arttığına vurgu yapan Pinheiro, söz konusu saldırıları "fazla yoğun" bulduğunu ifade etti.

"HAVA SALDIRILARINDA 300 SİVİL YAŞAMINI YİTİRDİ"


Rakka'daki sivil zayilere dair soru sorulması karşısında Komisyon üyesi Abuzayd, komisyon olarak yalnızca koalisyonun hava saldırılarını kayıt aldıklarını aktardı.

Abuzayd, "(Hava saldırıları sonucu) Yalnızca Mansoura köyünde 200 olmak üzere toplam 300 sivil hayatını kaybetti." dedi. Abuzayd, "sivil ölümlerin ne zaman yaşandığını biliyor musunuz?" sorusuna, "Üzgünüm, ama bir fikrim yok." yorumunu yaptı. Bir komisyon yetkilisi ise sivil ölümlerin mart ayından bu yana gerçekleştiğini ileri sürdü.

Bunun dışında Rakka'da halen hava saldırıları devam ediyor. Edinilen bilgiye göre bu saldırılar sivil ölümlerin sayısını daha da artıracak.