SKDP tarafından yapılan yazılı açıklamada terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin Afrin bölgesindeki parti üyelerine yönelik baskılara devam ettiği belirtildi.

Uluslararası kamuoyuna çağrı yapılan açıklamada, "PYD'nin politikaları Kürt halkının çıkarlarına hizmet etmiyor. Tüm uluslararası güçlerden, insan hakları kuruluşlarından ve ilgili kesimlerden bu uygulamalarını sona erdirmesi için PYD'ye baskı yapmasını talep ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Afrin'e bağlı Şerava ve Raco nahiyeleri ile Basili, Halka, Ebla, Badinli ve Amra köylerinin yoğun bir kuşatma altına alındığı kaydedilen açıklamada, "PYD'nin bu baskısını şiddetle kınıyoruz. PYD bu vahşice uygulamalarından vazgeçsin ve halkımızın iradesine saygı duysun." denildi.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi Başkanı İbrahim Bro, PYD'nin Suriye'nin kuzeyinde elinde tuttuğu bölgelerde üyelerine yönelik baskıları devam ettirdiğini söyledi.

Bro, Irak'taki Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) resmi sitesinde yer alan açıklamasında terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin yöneticilerine ve üyelerine baskılarının devam ettiğini belirtti.

PYD/PKK'nın rejim yanlıları ve DAEŞ militanlarını hemen serbest bıraktığına ancak 30 yönetici ve üyelerinin hala zindanda tutulduğuna dikkati çeken Bro, "PYD, Rojava'daki sindirme operasyonlarını devam ettiriyor. Hali hazırda 30 yönetici ve üyemiz PYD zindanlarında tutuluyor. Bu örgüt çözüm için hiçbir adım atmıyor." diye konuştu.

"Amaç Cerablus ve Munbiç'teki savaşçı ihtiyacını karşılamak"

SKDP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Brimo da AA muhabirine yaptığı açıklamada Afrin'de hergün 10'larca gencin PYD tarafından silah altına girmeleri için götürüldüğünü söyledi.

PYD'nin askeri açıdan zor durumda olduğuna vurgu yapan Brimo, "PYD, Cerablus, Munbiç ve diğer bölgelerdeki çatışmalar nedeniyle militanlara ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyacı da buradaki gençleri silah altına alarak karşılamaya çalışıyor." dedi.

Afrin'in kuşatma altında olması nedeniyle gençlerin kaçacak bir yol bulamadığına vurgu yapan Brimo, şunları kaydetti:

"Afrin'deki halk büyük bir baskı altında. Afrin ve çevresindeki 6 nahiyede PYD baskıları aralıksız sürüyor. Örgüt, 15 ila 45 yaşlarındaki herkesi silah altına girmesi için zorluyor. PYD, götürdüğü insanlara 15 günlük eğitim verdikten sonra Esed askerlerine teslim ediyor. Sonra da bu insanlar Halep ve ihtiyaç duydukları diğer bölgelere savaşmaya gönderiliyorlar." bilgisini paylaştı.

Afrin'deki 40 hanelik bir köyden 18 kişinin PYD/PKK tarafından götürüldüğünü aktaran Brimo, "Köyde şimdi yaşam durmuş vaziyette. Köylüler insan gücü kalmadığı için işlerini yapamaz haldeler." ifadelerini kullandı.