ABD Başkanı Donald Trump'ın, ABD'yi Paris İklim Anlaşması'ndan geri çekme kararının etkileri devam ediyor. Merkel, Macron ve Donald Tusk gibi dünya liderleri, Trump'ın kararına karşılık sert açıklamalar yaptı. Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Trump'ın bu kararını esprili bir şekilde değerlendirdi.

Düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Putin,konuyla ilgili sorulan bir soru üzerine  konuşan Putin, "Siz anlaşmanın bütününü okudunuz mu? Hayır. Anlaşma ne üzerine? Anlaşma, sıcaklığın 2 dereceden fazla artmaması üzerine. Biz burada sıcaklığın yükselişini çok fazla hissetmiyoruz. Bu yüzden Başkan Trump'a minnettar olmalıyız. Moskova'da yağmur yağarken ve çok soğuk olduğunda, artık Başkan Trump'ı ve Amerikan emperyalizmini suçlayabiliriz. (Gülerek) Bu tamamen onların suçu." ifadelerini kullandı.

Ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadelede kendi sorumluluklarına sahip olduğunu belirten Putin, "Paris anlaşmasındaki bütün hükümler ulusal hükümetlerin sorumluluğunda. Hiçbir zorunluluk yok. Bütün ülkeler kendi kararlarını verecekler. ABD, emisyon miktarını 2025 yılında yüzde 26-28 arasında düşürme kararı almıştı. Ancak bu anlaşma yürürlüğe 2021'de girecekti. Yani eğer yapıcı bir yolla çalışırsak, hala zamanımız var. Endişeli olmayın, mutlu olun!" şeklinde konuştu.