Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya'da bulunan ABD'li diplomatik personellerin sayıları hakkında ciddi söylemlerde bulundu.

AFP'nin haberine göre Putin, ‘Rusya'da bulunan ABD'li diplomatik personelden 155 kişi azaltma yoluna gidebiliriz’ ifadesinde bulundu.

RUSYA’DAN ABD’YE SERT YANIT

Basın mensuplarına demeç veren Peskov ‘ABD'li meslektaşlarımızın yapıcı olmaktan çok uzakta olan tavırları nedeniyle üzüntü duyuyoruz ve elbette bize karşı dostane olmayan, hatta bazen düşmanca olan adımları karşılıksız bırakamayız’ ifadelerini kullanmıştı.

Peskov ‘Genel olarak ABD ile iyi ilişkilerden tarafız. Bağlantıların böyle olmasının uluslararası istikrar ve huzur, küresel ve bölgesel krizlerin çözümü için teşvik edilmesi gerektiğine inanıyoruz’ dedi.

ABD, Rusya'nın San Francisco şehrindeki başkonsolosluğu ile başkent Washington ve New York'taki ek temsilciliklerini kapatmasını talep etti.

Rusya, ABD'nin uyguladığı yaptırımlar gerekçesiyle ülkedeki ABD temsilciliklerini azaltacağını duyurmuştu. Bu doğrultuda 155 kişi azaltacağını belirtti.

İki ülke tarafından yapılan sert açıklamalar Rusya ve ABD arasında yeni bir gerileme yol açtı. Daha ABD seçimlerine Rusya'nın müdahil olması krizi ortadan kaldırılamamışken ortaya çıkan bu kriz ipleri iyice gerdi.