21 Ağustos 2019
  • Istanbul 26.11°
  • Ankara 20°
  • Izmir 26.11°
İmsak 04:38
Güneş 06:12
Öğle 13:12
İkindi 16:59
Akşam 20:03
Yatsı 21:31
BIST96.032
Dolar5,7228
Euro6,3513
Altın276,02

Putin: 'Yapay Zeka Alanında Tekelleşen Dünyayı Yönetir'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yapay zekanın; kalite ve verimlilik noktasında muazzam avantajlar sağladığını belirterek, "Yapay zeka alanında tekelleşen dünyayı yönetir" dedi.

Putin: 'Yapay Zeka Alanında Tekelleşen Dünyayı Yönetir'

Putin, başkent Moskova'da Rus yetkililerle yapay zeka alanında yaşanan gelişmeler hakkında değerlendirme toplantısına katıldı.

Rusya'da yapay zeka teknolojisinin geliştirilmesine büyük önem verilmesi gerektiğini belirten Putin, "Yapay zeka alanına ilişkin araştırmaların bütçesini katlamamız gerekiyor. Ayrıca, özel girişimlerin de önünü açmak için adımlar atılması lazım" dedi.

Yapay zekanın, hızlı karar alma mekanizmaları üzerinden gerçek zamanlı olarak devasa verileri analiz edebildiğine işaret eden Putin, "Bu da kalite ve verimlilik noktasında muazzam avantajlar sağlıyor. Yapay zeka alanında tekelleşen dünyayı yönetir" ifadelerini kullandı.

Yeni ürünlerin ve çözümlerin üretilmesine yönelik gelişmelerin hızla arttığını belirten Putin, "Teknolojide liderlik ve özellikle yapay zeka teknolojisinde küresel anlamda rekabet yaşanıyor. Dünyanın geleceğini belirleyeceği için teknolojik kalkınmanın anahtar rotalarından birisi yapay zekadır" şeklinde konuştu.

Putin, çok sayıda ülkenin yapay zeka stratejilerini belirlediğini ifade ederek, şu şekilde konuştu: 

"Yapay zeka alanında teknolojik bağımsızlığımızı güvence altına almalıyız. Bu, ekonomimiz, ticaretimiz, Rus vatandaşlarının yaşam kalitesi, ülkemizin güvenliği ve savunması için en önemli unsur. Herhangi bir sanayi alanında maksimum etkiyi sağlayacak küresel çözümler bulmak zorundayız."

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri