Putin Harekete Geçti! Flaş 'Kuzey Kore' Kararı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, nükleer silah ve füze denemeleri nedeniyle Kuzey Kore'ye yönelik harekete geçti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, nükleer silah ve füze denemeleri nedeniyle Kuzey Kore'ye yönelik birtakım kısıtlamalar içeren BM Güvenlik Konseyi kararının uygulanmasını öngören kararnameyi imzaladı.

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, İran ve Kuzey Kore'nin sınırları zorladığını dile getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump ile ABD ordusunun üst düzey yetkilileri, Beyaz Saray'da toplanarak İran ve Kuzey Kore'ye karşı alınan tedbirler görüşüldü.

Görüşme sonrası basın mensuplarına askerlerle poz veren Trump'ın, "Bunun ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Belki de fırtına öncesi sessizliktir." demesi Amerikan medyasının dikkatini çekti.

"Ne fırtınası? İran mı yoksa Kuzey Kore mi?" yönündeki ısrarlı sorulara yanıt vermekten kaçınan Trump'ın, "Ne anlama geldiğini göreceksiniz." ifadesini kullanması da Beyaz Saray muhabirlerinin meraklı sorularına karşılık vermeye yetmedi.

Amerikan medyasında ağırlıklı olarak Kuzey Kore ve İran'a "üstü kapalı bir tehdit" şeklinde yorumlanan "fırtına öncesi sessizlik" yorumu, Trump'ın bu ülkelere karşı son dönemde yaptığı sert açıklamalardan biri olarak değerlendirildi.

Diğer yandan ABD savaş gemileri Kuzey Kore için harekete geçmiş durumda.

ABD Deniz Kuvvetleri'nden Ronald Reagan adlı uçak gemisi ile bir Japon savaş gemisi Kore yarımadasının güneyindeki Okinawa çevresindeki sularda şu sıralar tatbikat yapıyor.

Kore yarımadasından son dakika haberleri geliyor. Tatbikat, Amerikan B-1 savaş uçaklarının geçtiğimiz günlerde Kore Yarımadası üzerinde uçarak Kuzey Kore yönetimine gözdağı vermesi ve Kuzey Kore ile artan gerginlikler sonrasında geldi. 

Japonya Deniz Kuvvetleri, yaptığı açıklamada, Cumartesi günü başlayan Reagan grubuyla yapılan tatbikatın Filipinler ve Tayvan'ı birbirinden ayıran Bashi Kanalı'ndan Japonya'nın güneybatı adasında Kuzey Kore'ye yakın denizleri kapsadığını söyledi. 

Açıklamada ayrıca, Japonya'da kurulu 100.000 tonluk Reagan'a ve bir Japon destroyeri olan Shimkaze'nin eşlik ettiği söylendi. 

ABD'NİN SAVAŞ PLANI VE KIM JONG-UN'A SUİKAST

Kuzey Kore'nin ABD'nin 3. Dünya Savaşı planlarını ele geçirdiği söylenmişti. Konu ile ilgili hem ABD basını hem de Kuzey Kore basını 'gerilimin tırmanacağını' belirtiyor. İddialara göre Kuzey Kore 2015 yılı içerisinde ABD'ye yönelik çeşitli siber saldırılarla birlikte ABD'nin bazı 'çok gizli belgeleri' ele geçirildi ve bu belgelerde ABD'nin 3. Dünya Savaşı planları, Kim Jong un'a karşı suikast planları yer alıyor.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri