Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz zamanlarda büyük bir askeri tatbikat geçekleştirmek için karar vermişti. Rusların Zapad 2017 ismini taktıkları askeri tatbikat, ortalama 100 bin askerin katılımı ile hazırlandı.

Baltık ve Doğu Avrupa'yı içine alacak şekilde gerçekleştirilen tatbikat, Avrupa'da çok fazla ses getirdi ve büyük bir korku yaşattı.

PUTİN AVRUPAYI İŞGAL Mİ EDECEK?

Gerçekleştirilen tatbikat, NATO'da da paniğe yol açtı. Rusya'nın sözde tatbikat adı altında başlattığı bu eylemin tatbikattan ziyade Avrupa'yı işgal etmek için deneme yaptığını belirten NATO görevlileri, tatbikata yer alan asker sayısının 100 binden çok olduğunu belirtti.

Belarus ve Finlandiya tarafından yapılan açıklamalarda ise tatbikat sert bir şekilde eleştirilirken, ‘Rusların asıl amaçladıkları Avrupa’yı işgal etmek. Gizli niyetleri böyle.’ açıklaması yapıldı.

RUSYA’DAN KATAR ÇAĞRISI

Diğer yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suudi Arabistan'a yaptığı ziyarette, "Katar ile diplomatik tartışmalara giren Arap ülkelerinin krizi çözmek adına Doha ile doğrudan görüşmelere başlamaları gerektiğini" ifade etmişti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, "Katar'ın Körfez krizi kapsamında çözüm bulmak için ciddiyet göstermesi gerektiğini" dile getirdi.

El-Cubeyr, "çözümün terörizmi desteklememek, istenilen kişilerin saklanmaması ve başkalarının işlerine karışmamak olduğunu" belirtti.