Rusya'nın başkenti Moskova'da gerçekleştirilen Rus Enerji Haftası'nın ana oturumunda konuşma yapan Putin, İran'ın ulusal çıkarlarına saygı duyduklarını fakat Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın da ulusal çıkarları olduğunu kaydetti.

Oturumun moderatörü Putin'e "Riyad ile ilişkilerin geliştiği bir dönemde Rusya, Suriye'deki kriz sona erdikten sonra tüm İranlı askerlerin Suriye'den çıkacağına ilişkin Suudi Arabistan'a garanti verebilir mi?" sorusunu yöneltti.

"İRAN'IN ÇIKARLARINA SAYGILIYIZ ANCAK TÜRKİYE VE RUSYA'NIN DA ÇIKARLARI VAR"

Rus lider, "Suriye kendi yolunu bizzat kendi belirlemeli. Bu, Suriye halkının meşru hakkı. Biz her zaman tüm ülkelerin egemenliğine, iç ve dış politikalarına saygı duyuyoruz. İran, bizim komşumuz ve çok eski bir partnerimiz. İran'ın ulusal çıkarlarına saygı duyuyoruz ancak Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın da ulusal çıkarları var" cevabını verdi.

Öte yandan Rusya ABD'ye yönelik sert bir açıklamada bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD’nin Suriye’de terörist gruplara destek verdiğini ve bunun ülkedeki teröristlerin yok edilmesinin önündeki en büyük engel olduğunu dile getirdi.

Konaşenkov, başkent Moskova’da basın mensuplarına verdiği demeçte, Suriye’de Beşşar Esed rejimi güçlerine karşı yapılan saldırıların birçoğunun, Amerikalı birliklerin konuşlandığı bölgelerden geldiğini öne sürdü.

Bölgedeki saldırıların arasında tek bir bağlantı olduğunu iddia eden Konaşenkov, “Bu saldırıların tümü, Suriye-Ürdün sınırındaki, ABD birliklerinin konuşlandığı el Tanf’tan geliyor.” ifadelerini kullandı.

Konaşenkov, Suriye’de DEAŞ’la mücadelede en büyük engelin, terör örgütünün askeri kapasitesiyle ilgili olmadığını savunarak, “ABD’nin Suriye’de terörist gruplara verdiği destek, ülkedeki teröristlerin yok edilmesinin önündeki en büyük engel.” değerlendirmesinde bulundu.