Pompeo'dan Avrupa'ya: DEAŞ Savaşçılarını Geri Alın

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, "Avrupa ülkeleri binlerce DEAŞ'lı yabancı savaşçıyı geri almalı ve işledikleri vahşetten sorumlu tutmalı" ifadelerini kullandı.

Pompeo'dan Avrupa'ya: DEAŞ Savaşçılarını Geri Alın

ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Koalisyon'un bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen toplantısı Washington'da gerçekleşti.

DEAŞ SAVAŞÇILARI GERİ ALINMALI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, toplantının açılış konuşmasında, "Koalisyon üyeleri, gözaltındaki binlerce DEAŞ'lı yabancı savaşçıyı geri almalı ve işledikleri vahşetlerden sorumlu tutmalıdır" sözlerini kullandı.

Koalisyon üyelerini, DEAŞ'le mücadele sırasında zarar gören Irak ve Suriye'nin altyapısının restore edilmesi için sorumluluk almaya davet eden Pompeo, milyonlarca mültecinin ülkelerine geri dönebilmesi için bu sürecin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Pompeo, DEAŞ'ın büyük ölçüde bitirildiğini ancak tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirterek, örgütün özellikle Kuzey Afrika ve Sahra Çölü civarında tekrar yapılanmaya çalıştığını söyledi.

ÇAVUŞOĞLUNDA DEAŞ'A KARŞI MÜCADELE VURGUSU

Öte yandan, basına kapalı devam eden açılış oturumunda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin DEAŞ'a karşı verdiği mücadeleye vurgu yaptı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin terörün her türlüsüyle yoğun şekilde savaştığını ve bu mücadeleyi sürdürmeye kararlı olduğunun altını çizdi.

Koalisyon üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, oturum öncesinde aile fotoğrafı da çektirdi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri