Diyarbakır' da narkoterör harekatında4 ton 710 kilogram esrar ele geçirildi. Şehirde 6 vilayete bağlı 104 köydeki bin 528 metrekare alanda, içlerinde örgütün bölgedeki elebaşlarının da olduğu düşünülen eli kanlı terör örgütü PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi, teröristler ile illegal uyuşturucu üretimi ve ticareti yapanlar arasında var olan ilişkinin somut deliller ile ortaya konulması hedefi ile yürütülen Şehit Jandarma Yüzbaşı Fuat Oğuzcan Müşterek Birlik Operasyonu devam ediyor.

7 bin 742 güvenlik mensubunun destek verdiği harekat bağlamında dün 30 yol kontrol noktasında 133 araç ve 986 şahısın sorgulaması yapıldı. Yoklama kaçağı olduğu saptanan edilen 9 kişiye Askerlik Kanunu gereğince tebligat yapılmasından sonra serbest bırakıldı.

Adli makamlardan verilen kararlara dayalı olarak 7 köy ile 2 mezradaki 106 ev ve eklentilerinde arama yapıldı. Kasten adam öldürme ve suçluyu kayırma şüphelisi 2 kişi gözaltına alındı.

1,5 TON ESRAR TOPRAK ALTINDA SAKLANMIŞ

Narkoterör ile mücadele kapsamında, 749 kilogram kubar, 3 ton 961 kilogram toz olmak üzere toplamda 4 ton 710 kilogram esrar ile 70 bin 728 kök Hint keneviri ele geçirildi. Ele geçirilen esrarın 1,5 tonu toprağa gömülü halde bulundu. Söz konusu esrar, iş makineleri yardımıyla toprak altından çıkarıldı.
Kenevirler yerinde imha edildi.