Terör örgütü PKK'nın Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde Türk kurumlarını, kültür merkezlerini ve mülklerine düzenlenen bir dizi saldırı gerçekleştirdiği; bağış toplama, propaganda ve örgüte üye tıoplama etkinliklerini sürdürdüğü bildirildi.

Avrupa polis birimi Europol'un "AB Terörizm Durumu ve Trendi 2017 Raporu", AB Dönem Başkanı Malta'da gerçekleştirilen bir oturumla açıklandı. 2016'da yaşanan saldırıları kapsayan rapora göre, AB ülkelerinde 142 durdurulan veya durdurulamayan terör saldırısı yaşanırken, bu saldırılarda 142 kişi yaşamını yitirdi, 379 kişi de yaralandı.

Saldırılar sekiz üye ülkede yaşandı. Bunların yarısından çoğunu (76) Birleşik Krallık rapor ederken, Fransa'da 23, İtalya'da 17, İspanya'da 10, Yunanistan'da 6, Almanya'da 5, Belçika'da 4 ve Hollanda'da 1 saldırı kayıtlara geçti.

PKK, AVRUPA'DA TERÖR ESTİRDİ 


Açıklanan verilerde PKK'nın Avrupa'da yaptığı saldırılar da yer aldı. Buna göre, bölücü terör örgütü kimi AB ülkelerinde Türk kurumlarını, kültür merkezlerini ve mülklerine yapılan bir dizi saldırı düzenledi. Fransa, Türk hükümet binalarına ve kültür derneklere yönelik gerçekleştirilen el yapımı bombayla yapılan beş saldırı açıkladı. Belçika'da kundakçılık ve patlayıcı madde kullanımını kapsayan hadiseler kayda geçti.

Almanya'da da çeşitli hadiseler gerçekleşirken, bunların geneli PKK karşıtı ve yanlısı gösteriler esnasında yaşandı. Almanya'da Türk malları ve kurumları yanıcı maddeler kullanılarak kullanılamaz hale getirildi. Bir kundaklama olayında, minimum 2 milyon avroluk hasar meydana geldi. Ağustos ayında Nürnberg'de, üç kişinin karıştığı bir olayda bir kişi bıçaklandı.