Uluslararası ölçekte en çok kullanılan Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı yüzde 1,7 kayıpla 53,58 dolara kadar inmiş durumda. ABD'nin Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı da yüzde 3,7 düşüşe 47,27 dolara kadar geriledi.

TEKSAS'TA RAFİNERİ KAPATILDI

Uzmanlar, geçen ay Amerika'nın Teksas eyaletini vurmuş olan Harvey Kasırgası'na işaret göstererek, bu eyaletteki petrol rafinerilerinin kapatılmış olduğunu ve ham petrol piyasasında arz fazlasının kısa dönemde arttığını açıkladı.

KISA DÖNEMLİ DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

Irma Kasırgası'nın da rafinerilerde kapanmaya yol açmasından endişe duyan yatırımcıların piyasada satış pozisyonu aldığını belirten uzmanlar, fiyatlardaki düşüşün kısa dönemli olmasının beklendiğini kaydetti.

Harvey Kasırgası sebebiyle ABD'nin rafine kapasitesinin dörtte biri askıya alınmış durumda.

Harvey Kasırgası yaklaşık 180 milyar dolar zarara yol açtı. Irma Kasırgası sebebiyle Florida'da oluşabilecek toplam zararın 125 milyar doları bulabileceği öngörüldü.

Petrol ülkesi Venezuela’nın ABD'ye günlük petrol ihracatı yaklaşık olarak 800 bin varili buluyor. Ülkenin şimdilik tek gelir kaynağı petrolden sağladığı kazanç olarak gözüküyor. Eğer ABD bir sınırlama yada engel koyacak olursa, Venezuela’da ekonomi iflas eşiğine geleceği yönünde düşünceler var.