ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Washington' da endişe yaratan bir rapor yayımladı.Araştırmayı yapan Amerikan Ordusu Savaş Üniversitesi’ne bağlı bir grup muvazzaf ve emekli subayın görüşleri şöyle: "2. Dünya Savaşı' ndan sonra Amerika Birleşik Devletleri öncülüğünde kurulan uluslararası düzen zayıflıyor, hatta yıkılıyor. Ve Amerika Birleşik Devletleri bu düzen içerisindeki liderliğini kaybediyor. Yani Amerikan imparatorluğu çöküyor."

"Tehlikeyi bilerek: Liderlik sonrası dünya düzeninde risk analizi" adı ile hazırlanan rapor, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve ABD ordusundan üst düzey isimlere danışılarak, 1 senelik araştırmanın sonucunda kaleme alındı.

Pentagon: ABD imparatorluğu çöküyor

ABD YENİ DÜZENE AYAK UYDURAMIYOR

Rapora göre, Amerikan imparatorluğunun çökmesinde en önemli etkenlerden biri uluslararası düzenin evriliyor olması. Yeni düzende dünya genelinde hemen hemen bütün devlet aygıtlarının otoritesi azalıyor. ABD tüm bu trendlerden nasibini alıyor ve yeni düzene ayak uyduramıyor.

"EN BÜYÜK TEHDİT SADECE ÇİN VE RUSYA DEĞİL" AÇIKLAMASI...

Gazete Habertürk'te yer alan haber doğrultusunda göre rapor yeni düzeni “otoriteye direniş” olarak tanımlıyor. Buna göre ABD çıkarlarına en büyük tehdit sadece Çin ve Rusya gibi büyük rakiplerden gelmiyor.

En önemli tehditlerden birisi de Arap Baharı gibi isyanlar. Araştırmacılar bu tür vakaların sadece Ortadoğu değil, tüm dünyada patlak verebileceğini ve devletlerin otoritelerini derinden sarsabileceğini düşünüyor.

Pentagon: ABD imparatorluğu çöküyor


"DAHA FAZLA ASKERİ YAYILMACILIĞA İHTİYACIMIZ VAR"
Araştırmada “ABD gücünü korumak için ne yapmalı?” sorusunun yanıtı da aranıyor. Öneriler şöyle sıralanıyor: Daha fazla istihbarat faaliyeti, algıların stratejik olarak manipüle edilmesi yani propaganda, psikolojik savaş ve daha fazla askeri yayılmacılık.