Pentagon Trump'ı İstifaya Çağırdı!

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un, 5.2 milyon takipçisi olan resmi Twitter hesabından ABD Başkanı Donald Trump'ı istifaya davet eden bir paylaşım yapıldı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, dün resmi Twitter hesabından ABD Başkanı Donald Trump'ı 'yanlışlıkla' istifaya çağırdı.

'Proud Resister' isimli Twitter kullanıcısı, yaptığı paylaşımda adı taciz skandallarına karışan Senatörler Al Franken ve Roy Moore ile ABD Başkanı Donald Trump'ın istifa etmesi gerektiğini belirten bir paylaşımda bulundu.

Bu paylaşım 5.2 milyon kullanıcısı olan Pentagon'un resmi Twitter hesabı tarafından 'retweet' edildi.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Pentagon sözcüsü Dana White ve ordu sözcüsü Rob Manning, "Twitter hesabını kullanmaya yetkisi bulunan bir personel Savunma Bakanlığı'nın onaylamadığı paylaşımı yanlışlıkla yaptı. Aynı kişi hatayı fark etti ve hemen paylaşımı sildi" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Kuzey Kore de Trump'a idam cezası verdiğini duyurdu.

Kuzey Kore'de iktidarda olan Komünist Partisi'nin gazetesi Rodong Sinmun’da yayımlanan başyazıda ABD Başkanı Donald Trump sert bir şekilde hedef alındı.

Trump’ın Asya ziyaretinde ‘vahşi diktatörlük’ gösterisi yaptığı ifade edilen yazıda, ABD Başkanı’nın Kuzey Kore’ye de saygısızca davrandığı belirtildi.

Rodong Sinmun’daki yazı, Trump’ın bu sebepten dolayı idamı hak ettiğini öne sürdü. “Kore halkının ölüme mahkûm ettiği iğrenç bir suçlu olduğunu bilmeli” ifadesi kullanıldı.

Yazıda Trump, Kuzey Kore sınırına yapmayı planladığı ziyareti iptal ettiği için korkaklıkla da suçlandı. Ziyaretin hava koşulları yüzünden iptal edildiği açıklanmıştı.

Gazete Trump için daha önce de ‘kuduz köpek’ ve ‘psikopat’ gibi ifadeler kullanmıştı.

Öte yandan Kore Yarımadası çevresinde yarın başlayacak dev tatbikat, doğrudan Kuzey Kore'yi hedef alıyor. 

Küplere binen Kim Jong-un'un bir füze testine girişme ihtimali var. Pyongyang'dan yapılan son açıklamada, Trump'ın ahmakça görüşleriyle Kuzey Kore'yi ciddi şekilde tahrik ettiği savunuldu. 

ABD ve müttefiki Güney Kore'nin dört gün sürecek dev tatbikatında detaylar belli oldu. Kore Yarımadası'nda gerilimi daha da tırmandıracak tatbikata Amerikan donanması üç uçak gemisiyle katılıyor.

 USS Nimitz, USS Theodore  Roosevelt ve USS Ronald Reagan uçak gemilerinin yanı sıra 11 savaş gemisi de okyanusta sahne alacak.

Güney Kore ordusu ise yedi savaş gemisiyle tatbikatta yer alacak. Tatbikatın hedefi, Kuzey Kore'nin füze tehditlerine karşı savunma manevraları.

Kuzey Kore'yi oldukça kızdıran tatbikatın yeni bir füze testine yol açmasından endişe ediliyor.

Öte yandan Trump, Kuzey Kore'nin nükleer programını sona erdirmesi için müzakerelere hazır olduğu mesajını verdi. ABD Başkanı Donald Trump, Japonya’daki temaslarının ardından Asya turunun ikinci durağı olan Güney Kore'ye geçti.

Trump iki günlük resmi ziyareti kapsamında Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile başkent Seul'deki başkanlık sarayı Mavi Ev'de bir araya geldi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR