Tesnim Haber Ajansı'ndan edindiğimiz bilgilere göre Tahran Meclis Binası'nda dört kişinin rehin alındığı ve rehin alınma olayı haricinde binanın ayrı bir yerinde bulunan milletvekillerinin dışarıya çıkmasına güvenlik nedeniyle müsaade edilmediği dile getiriliyor.

Parlamentodaki bulunan çocuklar meclis binasının pencerelerinden alınarak kurtarılmaya çalışılıyor.

Olaylar neticesinde hayatını kaybedenlerin sayısının 8'e yükseldiği ve yaralananların sayısının 35'i bulduğu söyleniyor.

TAHRAN BELEDİYE BAŞKANI:

Tahran Belediye Başkanı yaptığı açıklamada Meclis binasındaki saldırı neticesinde bir saldırganın öldürüldüğü ve diğer 7 kişinin vefat ettiğini ifade etti.

İRAN İSTİHABARAT BAKANLIĞI:

Saldırıların terörist faaliyet niteliğinde olduğu bilgisi paylaşıldı.3. SALDIRI GİRİŞİMİ ÖNLENDİ 

Bakanlık saldırı girişiminin önlendiğini açıkladı. Toplu taşıma araçlarından uzak durulması söyleniyor.

Tahran'da yaklaşık iki haftadır terörist eylemlere karşı istihbaratlar uyarınca önlemler alınmaktaydı.

REUTERS: SALDIRIYI DEAŞ ÜSTLENDİ

Reuters saldırının DEAŞ tarafından üstlenildiğini duyurdu. Saldırı yöntemlerinin DEAŞ'a işaret ettiği de belirtiliyor.

İRAN DIŞ İŞLERİ BAKANI TÜRKİYE'YE GELECEK

Önümüzdeki birkaç gün sonrasında Dış İşleri Bakanı'nın Türkiye'ye ziyareti söz konusu. Ziyaret öncesinde böyle bir saldırının düzenlenecek olması ziyaretin önemini yükseltiyor.

Saat 12:45'te İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in Ankara'ya ineceği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmelere başlayacağı dile getiriliyor.

Meclis'in ikinci ve beşinci katlarında teröristlerin rehin aldığı kişiler var. Kara Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri Komutanları meclise intikal etti. Mecliste çatışmalar devam ediyor. İran'da devrimin gerçekleşmesinden otuz sene sonrasında Meclis'e yönelik bir saldırı gerçekleşti.

Meclis binasının önünde gerçekleştirilen patlamaların ardından, şehrin güneyinde bulunan Ayetullah Humeyni'nin kabrinin bulunduğu bölgede çatışma sesleri yükseliyor.

Bu olayların haricinde, kabristana çıkan metro durağında da patlamalar olduğu bilgisi geçiyor.

3 saldırgandan ikisinin yakalandığı, tekinin intihar ettiği açıklandı.

Türbede gerçekleşen saldırıyı yapan 3 kişiden birinin kendisini patlattığı bildiriliyor.4 SALDIRGAN ÖLDÜRÜLDÜ, REHİNE OPERASYONU YAPILDI

Mecliste düzenlenen saldırı sonucunda 7 kişinin hayatını kaybettiği ifade ediliyor. Press TV, saldırganlardan birisinin siyanür içerek intihar ettiği haberini paylaştı. İran Haber Ajansı ise saldırganlardan 4'ünün öldürüldüğü bilgisini paylaşmakta. Yapılan operasyon sonucunda rehineler kurtarılmış ve saldırganlar öldürülmüş bulunuyor.

Olay sonrasında İran İç İşleri Bakanlığı'nda acil toplantı düzenlenmesi kararı alındı.

Türbedeki saldırıları gerçekleştiren kişinin elinde 6 adet el bombası olduğu belirlendi.